Kire bízza fiókáit a kakukk?
Hogyan választja ki utódai megfelelő nevelőszüleit, azaz gazdamadarát a kakukk? Erre a kérdésre keresték a választ a Debreceni Egyetem viselkedésökológusai. A meglepő eredményt hozó kutatást a neves Nature lapcsaládhoz tartozó Scientific Reports-ban publikálták a szakemberek.
A vírusok és az időjárás kapcsolata
Sokan a tavaszi idő és a meleg beköszöntétől várják a megoldást a koronavírus-járványra. A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Meteorológiai Tanszékének vezetőjét kérdeztük, hogy milyen hatással van az időjárás a vírus terjedésére.
Debreceni kutatók a tudományban
A Fiatal Kutatók Akadémiája (FKA) Tagválasztási Bizottsága legutóbbi ülésén az FKA tagjai sorába fogadta Gacsályi-Bába Barbarát, a Bölcsészettudományi Kar Magyar Nyelvtudományi Tanszék adjunktusát. Így már hárman is képviselik a tudományos testületben a Debreceni Egyetemet (DE).
Áttörés az erdőssztyeppek kutatásában
A Debreceni Egyetem Lendület-kutatócsoportjának koordinálásával dolgozó kutatócsoport átírta az erdőssztyeppek megőrzésére vonatkozó konzervációs paradigmát. A publikáció a növénytani kutatások egyik vezető lapjában, a Frontiers in Plant Science című kiadványban jelent meg.
Tudománnyal a koronavírus ellen
A DE rektora is részt vett azon a videokonferencián, amelyen a miniszterelnök a koronavírus-kutatócsoportok munkájáról tájékozódott. Szilvássy Zoltán az ipari parterekkel közös gyógyszerhatóanyag fejlesztést és a nemzeti oltóanyaggyárral kapcsolatos elképzeléseket ismertette.
Támogatás az orvosi egyetemeknek
A Debreceni Egyetem vezetői is részt vettek azon a csütörtöki videókonferencián, melyen Palkovics László innovációs és technológiai miniszter bejelentette, hogy valamennyi hazai orvosképző hely részesül a minisztérium támogatásából egészségügyi kiadásainak fedezéséhez.
Átálltak a távoktatásra
A Debreceni Egyetem mind a 14 karán elkezdődött a távoktatás március 23-án. A veszélyhelyzet miatt elrendelt új rend az intézményben mintegy 30 ezer hallgatót és több mint ezerötszáz oktatót érint. A Szenátus döntése nyomán a tavaszi félév – szükség esetén – meghosszabbítható augusztus 31-éig.
18 már
Jól halad a távoktatás kidolgozása
A Debreceni Egyetem mind a 14 karán folyamatban van a távoktatáshoz szükséges kurzusok és digitális tananyagok készítése. Az oktatóknak az intézmény Multimédia és E-learning Technikai Központja (METK) nyújt segítséget, hogy március 23-tól minden szakon elkezdődhessen az oktatás.
16 már
Egyetemi kitüntetések
Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc 172. évfordulója alkalmából a Debreceni Egyetem vezetése az intézmény több mint 100 munkatársát részesítette elismerésben. A kitüntetéseket a megemlékezés elhalasztása miatt későbbi időpontban adják át.
10 már
Tudósnők: a DE matematikusát díjazták
Nők a Tudományban Kiválósági díjjal ismerték el a matematikai tudományok területén Novák-Gselmann Eszter, a Debreceni Egyetem Analízis Tanészék egyetemi docensének kiemelkedő tudományos tevékenységét nőnap alkalmából.